• 26 Temmuz 2021

Ankara’daki Devlet Üniversiteleri

 Ankara’daki Devlet Üniversiteleri

Ankara, üniversite eğitiminde de başkent olmayı başarıyor.

Üniversite sınavını tamamlamış öğrenciler için tercih haftasına girmiş bulunuyoruz. Bu süreçte öğrencilerin sıklıkla araştırdığı diğer bir şehir; gerek bütün şehirlere yakın sayılan konumuyla, gerekse üniversitelerin çokluğundan kaynaklı öğrenci şehri olarak bilinmesiyle Ankara oluyor.

Bizler de tercih sürecinde sizlere yardımcı olabilmek için Ankara’daki devlet üniversiteleri hakkındaki genel bilgileri derledik.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 15 Kasım 1956 tarihinde, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına yardımcı olmak, özellikle sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında nitelikli bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Eskişehir-Ankara yolunun üstünde bulunan kampüsü 1960’tan beri üniversite mensuplarının yardımıyla tamamen ağaçlandırılmıştır.

ODTÜ bünyesindeki 5 fakültede, 3’ü uluslararası ortak program olmak üzere 41 lisans programı; 5 enstitüde yürütülen 105 yüksek lisans ve 70 doktora programı ile faaliyetine devam etmektedir. Öğrenim dili ise İngilizce’dir.

Her yıl ülke çapında yapılan YKS sonucunda en yüksek puan alan bin öğrencinin üçte birinden fazlası ODTÜ’yü tercih listesine eklemektedir. Ancak Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri olan ODTÜ ancak en üstteki %3’lük dilime giren öğrencilere kapılarını açabilmektedir.

Uluslararası düzeyde öncü, bölgesini ve dünyayı değiştirme vizyonuna sahip olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi; 2014 yılında Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması’nda 85. sırada yer alarak bu listede ilk yüze girebilen tek Türk üniversite unvanını kazanmıştır.

Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi; Atatürk ilke ve inkılaplarının dayanaklarını oluşturmak, bunları yurt geneline yaymak, çağdaşlığın, bilimin ve aydınlığın ifadesi olan bu değerlerin savunuculuğunu yapmak üzere 1946 yılında temeli bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılmış olan üniversitedir.

Bünyesinde bulundurduğu 18 fakülte, bu fakültelerde hizmet veren 48 ön lisans ve 113 lisans programıyla; 14 enstitü, 13 yüksekokulda verilen 333 master ve 246 doktora programıyla; 49 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitimde her zaman üst sıralardaki yerini koruyan yetkin bir üniversite olmuştur.

Ankara merkezde bulunan 15 yerleşke ve çevre ilçelerdeki 21 yerleşkesiyle Ankara Üniversitesi, bu yerleşkelerinde öğrencinin sosyal ve kültürel doyumunu sağlayacak her türlü aktiviteye yer veren canlı bir üniversitedir.

50’den fazla ülkedeki 100’ün üzerindeki üniversiteyle değişim anlaşması bulunan Ankara Üniversitesi’nin; Avrupa Üniversite Birliği tarafından incelenmesi ve izlenmesi sonucu gerçek bir Avrupa üniversitesi olduğu tespit edilmiştir.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, 18 Mayıs 2018 tarihinde, Gazi Üniversitesi’nden kadrosu değişmeksizin ayrılarak, Türkiye’nin en yeni üniversitelerinden biri olma unvanını yakalamıştır.

4 ayrı yerleşkeye yayılan kampüslerinde; 9 fakülte, 3 meslek yüksekokul, 3 yüksekokul ve 1 konservatuarda sürdürdüğü eğitim faaliyetlerinde dil seçeneği olarak Türkçe veya İngilizce tercih edilebilmektedir.

Ankara’nın en büyük kültür ve kongre merkezine sahip olan HBVÜ; öğrencilerin sosyokültürel ihtiyaçlarını karşılamada da yeterli bir üniversitedir.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Ankara’nın 6. devlet üniversitesi olarak 22 Ocak 2013’te Ulus’ta kurulan ASBÜ; bünyesindeki 7 fakülte, 5 enstitü ve 14 araştırma merkezi kapsamındaki eğitimlerine devam etmektedir.

 Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, sosyal bilimler alanında bir ihtisas üniversitesi olarak kurulmuştur. Güçlü ve donanımlı akademik kadrosuyla mevcudu az sınıflarda interaktif eğitim imkânı sunmaktadır.

Ankara’da üniversite eğitimi almak bir ayrıcalıktır.

Gazi Üniversitesi

Cumhuriyetin ilk üniversitesi olma unvanını elinde bulunduran Gazi Üniversitesi, 1926 yılında, 5 yerleşkeye dağılarak kurulmuştur. Bünyesinde bulundurduğu 20 fakülte, 7 enstitü, 4 yüksekokul, 12 meslek yüksekokul ve 44 araştırma merkeziyle Türkiye’nin önde gelen eğitim yuvalarından biridir.

1982 yılında kurulan merkez kütüphanesine ek olarak, varlığını sürdüren 10’a yakın özel kütüphaneleri ile meşhur olan Gazi Üniversitesi bu kütüphanelere her yıl 15.000 civarında yeni yayın eklemektedir.

Hacettepe Üniversitesi

Kısa adıyla HÜ; 8 Temmuz 1967 yılında kurulmuştur. Merkez kampüsü Sıhhiye’de, en büyük kampüsü ise Beytepe’de bulunmak üzere 5 yerleşkeden oluşmaktadır.

Öğrencisi, personeli ve mezunu olmaktan gurur duyulan, gelişim ve değişime liderlik eden, ilham verici, dünya markası bir üniversite olmak Hacettepe Üniversitesi’nin vizyonudur. Bünyesinde bulundurduğu 15 fakülte, 15 enstitü, 2 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 1 konservatuar, 94 araştırma ve uygulama merkeziyle, vizyonuna uygun olacak şekilde eğitimlerine devam etmektedir.

2017 yılında YÖK tarafından araştırma üniversitesi kabul edilen Hacettepe Üniversitesi; aynı zamanda üniversite izleme ve değerlendirme raporu kapsamındaki 17 göstergenin 3’ünde birinci sırada, 14’ünde de ilk beş içerisinde yer almaktadır.

2018 yılı Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesine ise Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olan 10 isim girmeyi başarmıştır.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

21 Temmuz 2010 yılında kurulan ve daha kuruluşunun ilk yılında Erasmus Beyannamesi almaya hak kazanacak kadar başarılı görülen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi; bünyesindeki 15 fakülte, 3 meslek yüksekokul, 1 yüksekokul, 5 enstitü ve 24 araştırma merkezi ile eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

AYBÜ, Türkiye’deki üniversiteler arasında, uluslararası lisans öğrencisi oranı ile birinci sıraya yerleşmiş yetkin bir üniversitedir. Aynı zamanda YKS sonucundaki sıralamalara göre pek çok alanda Türkiye’nin ilk 5’inde yer almaktadır.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

1 Temmuz 2017 tarihinde kurulan MGÜ; yaratıcılık, üretkenlik ve girişimcilik ilkeleri doğrultusunda sanatsal birikimin ilerlemesine katkı sağlayan bireyler yetiştirmeyi kendine misyon edinen bir üniversitedir.

Türkiye’nin ilk tematik devlet üniversitesi olan MGÜ; 4 fakülte, 1 enstitü, 1 meslek yüksekokulunu bünyesinde barındırmakta ve öğrencilerini yetenek sınavına tabi tutarak seçmektedir.

wpntr

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir