• 11 Haziran 2021

Mevsimlerin Oluşumu

 Mevsimlerin Oluşumu

Her mevsimi oluşturan tarih aralığı farklıdır.

Yıllar, mevsimler, aylar, haftalar, günler hepsi birbirini takip eden sıralı zaman birimleridir. İnsan her sene bu oluşumları bizzat yaşar. 1 yıl 12 ay, 4 mevsim, 365 gün ve 52 haftadır. Dünyanın güneşin etrafında 365 gün 6 saat süre ile dönmesi sonucunda 1 yıl tamamlanmış olur. Aynı zamanda dünyanın güneşin etrafında dönmesi mevsimlerin de oluşmasını sağlar. Dünya üzerinde kuzey ve güney olmak üzere iki yarım küre vardır ve her iki yarım kürede de mevsimler birbirinin tersi şeklinde yaşanır. Yani kuzey yarım kürede kış yaşanırken güney yarım kürede yaz yaşanmaktadır. Aynı şeklide kuzeyde ilkbahar yaşanırken güneyde ise sonbahar yaşanır. Pekala, bu mevsimler nasıl oluşur, nasıl meydana gelir?

Dünyanın güneş etrafında dönmesi ile yıllık hareketlerinden dolayı 4 farklı önemli gün oluşur. Bu günlerden; 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks tarihleri denir. 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine ise Solstis adı verilir.

Mevsimlerin oluşmasının önemli etkenlerinden biri de eksen eğikliğidir. Eksen eğikliğine ve dünyanın hem kendi çevresinde hem de güneş etrafında dönmesine bağlı olarak dünyaya gelen güneş ışınlarının açısı değişiklik gösterir ve bu sebepten yeryüzündeki mevsimler şekillenir. Ayrıca eksen eğikliğine bağlı olarak dünya üzerindeki her nokta farklı aydınlanma süresine ve ısıya sahip olacaktır. Çünkü her bölge güneşten gelen ışınları farklı seviyelerde soğuracaktır. Böylelikle yaz, kış kavramları şekillenmiş olacaktır. Bunlar dışında herhangi bir bölgenin denize olan uzaklığı da mevsimlerin oluşmasında önemli bir etkendir. Ek olarak, bölgelerin yükselti şekilleri, coğrafik yapısı da mevsimlerin oluşmasında rol oynar.

Mevsimleri Oluşturan Tarih Aralıkları Nelerdir?

İlkbahar Mevsimi: 21 Mart – 22 Haziran

Yaz Mevsimi: 22 Haziran – 23 Eylül

Sonbahar Mevsimi: 23 Eylül – 22 Aralık

Kış Mevsimi: 22 Aralık – 21 Mart 

Her sene artan küresel ısınma probleminden dolayı mevsimler tam tarihlerini yaşamasa da genel itibari ile mevsimlerin yaşanma aralığı bu şekilde gözlemlenmektedir. Mevsimleri tam anlamıyla yaşamak ve doğamızı, çevremizi, dünyamızı korumak için küresel ısınma etkenin detaylarını araştırıp, doğru çalışmaları yürütmeliyiz.

wpntr

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir