• 17 Nisan 2021

Sınav Stresi ve Kaygısı

 Sınav Stresi ve Kaygısı

Sınav stresi fazla olursa, birey için zararlıdır.

Sınav stresi, pek çok insanın sınava girmeden önce yaşadığı doğal bir durumdur. Normal sayılabilecek seviyede olduğu sürece sınav stresi, sınava verilen dikkat seviyesini yüksek tutan ve salgılattığı adrenalin hormonu sayesinde uyarıcı etkenleri aktif kılarak en iyi performansı sergilemenize yarayabilecek bir etkendir.

Eğer sınav kaygınız ileri seviyelere ulaşırsa; yani fiziksel olarak tepki veriyorsanız ve sınav öncesi öğrendiğiniz bilgiyi, salgılanan stres hormonu sebebiyle aktif olarak kullanamıyorsanız; sınav stresinizin size zararlı olan etkilerini yaşadığınızı söyleyebiliriz. Peki sınav stresiyle nasıl başa çıkılır? Yazımızda cevabını bulabilirsiniz.

Birey sınav kaygısını yönetmeyi öğrenmelidir.

Sınav Kaygısı Belirtileri

Sınav kaygısı yaşayan kişinin tavırlarında, sınav zamanı giderek yaklaşırken, değişiklikler gözlemlenebilir. Örneğin normalde çalıştığı bilinen birinde, sınav vakti yaklaştıkça derslerinden uzaklaşması, ilginin ders harici her noktaya kayabilmesi, sosyal faaliyetlere daha çok ağırlık vermesi gibi kaçma psikolojisi davranışları gözlenebilir. Ders çalıştığı zamanlarda ise konsantrasyon bozukluğu veya konuyu dağıtacak hayallere dalma gerçekleşebilir.

Sınava girecek olan kişi; duygusal anlamda fazlaca huzursuz, gergin olabilir. Aile ve arkadaş kavramlarından uzaklaşıp, normalde sahip olmadığı alışkanlıklar kazanabilir. Attığı adımlarda cesaretini kaybettiği görülebilir. Kendini yetersiz hissedebilir. Bunlar da yine sınav stresi yaşayanların gösterdiği belirtilerdendir.

Sınav günü geldiğinde veya sınav anında ise, fazla kaygının devam etmesi durumunda; mide bulantısı, karın ağrısı, titreme, terleme, ağız kuruluğu gibi fiziksel semptomlar görülebilir. Bu tarz belirtileri sınav öncelerinde siz de gösteriyorsanız, sınav stresinden kurtulmak için tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

Sınav Kaygısı Neden Yaşanır?

Sınav kaygısına sebep olabilecek pek çok durum vardır.

  • Yaşam Stili: Sınava hazırlanırken zamanını uygun kullanmama, bu süreçte zararlı sayılabilecek besinlere ağırlık verme, yeterli dinlenmeme gibi durumlarda; bilgi alımı maksimum seviyede gerçekleşemediğinden uzun vadede sınav kaygısının kişinin hayatına yerleştiği görülür.
  • Yetersiz Öğrenme: Sınava girecek olan kişi; karşısına gelecek olan bir konuyu tam olarak öğrenmediğini düşünüyorsa, o konuya ait sorulardan korkması muhtemeldir. Tam öğrenilemeyen konuların sayısı arttıkça, hissedilen kaygı da artar.
  • Ders Çalışma Tarzı: Sınava hazırlanma sürecindeki ders çalışma sistemini tam olarak oturtamamış kişilerin, oturtanlara göre daha fazla sınav stresi yaşadığı görülmektedir. Tam fayda sağlayacak öğrenme yönteminin henüz bulunamamış olması, yaşanan kaygının ana sebeplerinden sayılabilir. Buna ek olarak yüksek müzikle çalışma, atıştırmalıklarla beslenerek çalışma gibi yöntemler; sınav anını normalden çok daha farklı olarak algılamanıza neden olacak ve kaygınızı artıracaktır.
  • Duygusal Etkiler: Sınava hazırlanma süreci, duygusal olarak hasar görmeye daha açık olunan bir süreçtir. Bu dönemde sosyal çevreden edinilen psikolojik baskılar, kendine olan güvende azalma, olumsuz düşünceleri zihne yerleştirme gibi etkenler sınav kaygısı yaşamanıza neden olabilir.
Sınav kaygısı çalışmayı engelleyici değil, çalışmayı destekleyici olmalıdır.

Sınav Stresini Azaltmak

Sınav stresini size yararlı olacak düzeye indirgeyebilmek için öncelikli olarak yapmanız gereken iş; kendinize ulaşabileceğiniz noktada bir hedef belirlemektir. Sonra da bu hedefe, emin adımlarla yürüyecek şekilde bir çalışma düzeni oluşturmalısınız.

Her insan için farklı olabilen doğru öğrenme yöntemini bulduğunuzda, bu sistemi düzenli ve zaman yönetiminize uygun olarak uygulamaya odaklanmalısınız. Bunun yanı sıra sınav sürecindeki beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Böylece sınav sürecinin sizin yapmanız gereken kısmını tamamlamış bulunuyorsunuz. Bu sisteme olabildiğince sadık kaldığınız taktirde, başarıyı elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Çevreden gelen psikolojik baskıya ‘Dur.’ demeyi öğrenin. Bu hayatı kendiniz için yaşıyorsunuz. Elinizden geleni yaptığınızın bilincinde olduğunuz sürece, aileniz dahil sizin haricinizdeki kimsenin bu konuda yorum yapmaya hakkı olmadığını hatırlayın. Unutmayın ki onlar en iyisi olmanız adına sizi ne kadar zorluyorlarsa, siz de kendinizi o kadar zorlamaktasınız.

Sınav Sabahı Stresi Yönetmek İçin Ne Yapılmalı?

Sınav stresini maksimumda yaşayan biriyseniz, sınav günü ilk olarak; o güne gelene dek uyguladığınız yöntemlerle, sınava yeterince hazır olduğunuzun bilincine varın.

Yapabileceğinizin bilincine sahip bir şekilde başladığınız güne sağlıklı bir kahvaltı ile devam edin. Sınava giyeceğiniz kıyafetlerin rahat, bol ve terletmeyen yapıda olmasına özen gösterin. Sınav anında ihtiyacınız olacak materyalleri kontrol edin.

Sizi korkutan düşüncelerin hepsine bir son verin. Zihninizdeki olumsuz seslere kulak asmayın. Doğru nefes alma ve gevşeme etkinliklerini sınav anı gelene kadar uygulayın. Aklınızda sadece istediğiniz sonucu elde edeceğiniz düşüncesiyle sınava başlayın. Başarılar dileriz.

wpntr

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir