• 20 Temmuz 2021

Singapur Eğitim Sistemi

 Singapur Eğitim Sistemi

Singapur küçük bir ülke olmasına rağmen eğitim sistemi ile adından söz ettiriyor.

Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen uluslararası sınavlarda birinciliği elden bırakmayan Singapur’un eğitim sistemi tüm Dünya genelinde ilgi çekiyor. Birçok ülke özellikle matematik ve fen anadalında eğitim ve öğretimi Singapur eğitim sistemine döndürmeye başladı. Peki, Singapurlu öğrencilerin rakiplerini geride bırakarak adını altın harflerle kazıdığı eğitim dünyasını yakından tanıyalım.

Eğitim Sistemi

Son yıllarda yapılan sınavlarda özellikle matematik ve fen – teknoloji alanlarında birinciliği elden bırakmayan Singapur, eğitim sistemini sağlam temeller üzerine kurmuştur. Bu sağlam temelin altında istikrarlı ve tutarlı eğitim politikaları, kaliteli öğretmenler, kaliteli okul lideri, teknolojiyi etkin kullanma alanları, eğitimde fırsat eşitliği, teknik becerilere önem verme gibi birçok detay vardır.

Eğitim sisteminde kendini sürekli geliştiren Singapur, eğitime okul öncesi eğitim ile başlar. Okul öncesi eğitim zorunlu olmamasına rağmen bütün aileler çocuklarının bu eğitimi almasını isterler. Sonrasında ilköğretim başlar ve bu eğitimin sonunda “İlköğretim Bitirme Sınavı” olurlar. Bu sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler ikinci kademeye geçmeye hak kazanır. Bu kademede öğrencilere normal, akademik ve ekspres olmak üzere üç farklı kur sunarlar.  

Singapur’da üniversite öncesi eğitim; teknik eğitim enstitüleri, politeknikler, kolejler ve merkezileşmiş enstitüler aracılığıyla verilmektedir. Teknik eğitim enstitüleri mezunlarına sanayi dalının ihtiyaç duyduğu alanda eğitim vermektedir. Politeknikler, Singapur’un teknoloji ve ekonomisini desteklemek ve geliştirmek için orta düzey çalışanları yetiştirmek için kurulmuştur. Kolejler ve merkezileşmiş enstitüler ise öğrencileri üniversite için gerekli teknik donanıma hazırlamak için kurulmuştur.

Singapur Eğitim Sisteminin Başarısını Etkileyen Faktörler

İstikrarlı ve Tutarlı Eğitim Politikaları

Yenilikçi temek ders içerikleri Singapur eğitim sisteminin ana taşı olmuştur. Eğitim Bakanı, eğitim sistemini takip edebilmek adına her üç yılda bir eğitim ve öğretim programını incelemektedir. Böylece Dünyadaki yenilikleri yakından takip etme şansını elde edip ihtiyaç duyduğu konuları kendi eğitim sistemlerine dahil edebilmektedir. Ayrıca iki dil eğitim politikaları Singapur için anahtar konumundadır. Hem İngilizceyi hem de resmi anadillerini tam olarak öğrenirler ve böylece öğrencilerin Batı ve Doğu kültürlerine yakın olmaları sağlanırken aynı zamanda yurtdışı eğitim konusunda da bir avantaj sağlamaktadır.

Kaliteli Öğretmenler

Öğrencilerin başarısını arttırmada en önemli faktör öğretmenin kaliteli olmasıdır. Başarılı eğitim sistemlerinde öğretmen seçimlerine ve öğretmen yetiştirilmesine büyük önem verilir. Çünkü öğrencinin tüm hayatı öğretmenin elinde şekillenmektedir.

Teknolojiyi Etkin Kullanma Alanları

Bilgi ve teknolojileri etkin kullanarak öğrencilerin aktif kalması ve Dünyayı takip ederek rakipleri ile aynı şartları sağlaması amaçlanmaktadır. Bilgisayar destekli programlar, öğrencilerin dikkatini çeker ve üst düzey düşünme becerilerini geliştirmesine katkıda bulunur. Hızla gelişen teknolojiyi eğitimde yakalayabilmek için Singapur hiçbir maliyetten kaçınmadan öğrencilerine bu hakkı sağlar.

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitim Singapur vatandaşlarına ücretsiz olmakla birlikte eğitim sistemi içindeki okullar maddi olarak miktarların değişmesi ile birlikte devletten destek almaktadırlar. Devlet okulları tamamen ücretsizdir ve öğrencinin bütün okul masraflarını devlet karşılamaktadır.

Teknik Becerilere Önem Verme

Singapur; matematik, fen bilimleri öğretimine ve teknik becerilerin gelişimi üzerine yoğunlaşmış bir eğitim sistemi kurmuştur. Başlangıç düzeyindeki her öğrencinin güçlü matematik ve fen oluşması için sağlam eğitim ve öğretim programından geçmektedirler. Bunun sebebi ise gelecekte kendilerine önemli başarı sağlaması için hazır temelin bulunmasıdır.

wpntr

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir